POŽÁRY V SILNIČNÍCH TUNELECH A JEJICH VLIV NA KRIZOVOU ANALÝZU

Doc. Ing. Pavel Přibyl
ELTODO a.s.

Tento příspěvek vznikl na základě dohody v redakční radě časopisu Tunel a měl seznámit čtenáře s okolnostmi vzniku požáru v tunelu Mont Blanc. Mezitím ovšem hořelo i v tunelu Tauern. Jsou to dvě katastrofy, které následují těsně za sebou po dlouhém mezidobí, kdy se problémy, v mnohem menším rozsahu, vyskytovaly zřídka. Přestože při těchto nehodách zahynulo méně osob, než na dálnicích Francie za tři dny, je o nich nutné diskutovat. Investoři a dodavatelé tunelů na pozemních komunikacích totiž často řeší morální dilema, jak tunel navrhnout a vybavit, aby jeho uživatelé nebyli vystaveni nepřiměřenému riziku na jedné straně, a aby se nejednalo o přetechnizovanou a tedy drahou stavbu, na straně druhé. Požáry, které se vyskytly v poslední době v tunelech budou rozhodně diskutovány na národní i mezinárodní úrovni a budou patrně podnětem pro změny některých předpisů.

Z HISTORIE POŽÁRŮ
Patrně nejreprezentativnější organizací zabývající se technologickým vybavením tunelů a jejich následným provozováním, včetně analýz krizového managementu je tunelová sekce mezinárodní silniční společnosti P.I.A.R.C. Ta uveřejnila v lit. [1] přehled popisující požáry do roku 1987:

Při bližší analýze této tabulky není možné vysledovat detailnější závislosti např. mezi počtem tunelových trub a důsledky požáru nebo mezi časem do zahájení hašení a délkou trvání požáru. Letošní zasedání silniční společnosti v Kualla Lumpur bude ve své pracovní skupině C5 aktualizovat i otázku požárů v silničních tunelech.
Požáry byly registrovány i v posledních létech a to i v tunelech podmořských. V roce 1996 hořelo na francouzské straně Channel tunelu, kdy se vzňal nákladní automobil na transportním vlaku. Posádka i cestující opustili bezpečně místo požáru únikovou chodbou, která probíhá paralelně s vlastním tunelem. Přes snahu zásahových jednotek se požár rozšířil na dalších devět vozidel a způsobil značné škody. Hloubka poškození betonové obezdívky byla od cca 270 do 400 mm. Majitelé tunelu byli nuceni přerušit provoz, neboť škody byly značné a nebylo je možné opravit za provozu.
Požár v tunelu Storebaelt vznikl při ražbě, kdy se vzňala TBM. Osádka byla bezpečně evakuována, ale byla zničena část obložení a část stroje. To mělo vliv na prodloužení termínů stavby a vyšší cenu díla. Zároveň se začala diskutovat otázka platnosti mezinárodního standardu ISO 834 "Fire Resistance Tests - Elements of Building Construction" a otázka vlastní konstrukce tunelu. Požární odolnost ovlivňují nejenom materiály (beton, železo), ale i vlastní profil. Navíc jsou v různých zemích definovány značně odlišně maximální povrchové teploty, kterým musí beton odolávat - ve Švýcarsku to je 250 -C a v Holandsku podstatně více, 380 -C. Další detaily ke konstrukčním vlastnostem z hlediska požáru jsou ve [2], kde je v této souvislosti diskutována i NRTM.
Několik menších požárů vzniklo i v tunelu Mont Blanc. Během 34 let provozu se jednalo o 15 případů, z toho dvanáctkrát hořely nákladní automobily. Většina z nich byla uhašena ručními hasícími přístroji. Nehoda z 11. ledna 1990 si vyžádala větší zásah hasičů, požár byl zlikvidován po 34 min a vznikly větší materiální škody. Také byli dva ranění. Doprava byla zastavena pouze na několik hodin.

POŽÁR V TUNELU MONT-BLANC
Tunel byl vybudován za vzájemné spolupráce Francie a Itálie a byl otevřen v roce 1965. Jeho délka je celkem 11 600 m. Větší část se nachází na francouzském území: 7 640 m, oproti 3 960 m na území Itálie. Tunel je však provozován stejným dílem oběma stranami a každá strana se tedy stará o 5 800 m tunelu.
Tunel spojuje údolí Chamonix s údolím d'Aoste, portál z francouzské strany je situován ve výšce 1 274 m, a italský portál je ve výšce 1 381 m. V tunelu je vozovka široká 7 m, ohraničená dvěma chodníky o šíři 80 cm. Každých 300 m jsou odstavné plochy umístěné střídavě na každé straně vozovky, očíslované ve směru Francie-Itálie. Konstrukce každého druhého výklenku umožňuje otočení kamionu. Na každé druhé odstavné ploše je místnost chráněná požární přepážkou s požární odolností 2 hodiny. Do místnosti je vháněn čerstvý vzduch. Bezpečnostní SOS niky se nacházejí každých 100 m, jsou vybavené tlačítkem tísňového volání, telefonem a 2 hasicími přístroji. Požární výklenky jsou každých 150 m a jsou vybaveny hydranty, umožňující odběr požární vody pro hasiče.
Polopříčná ventilace je tvořena čtyřmi vzduchovody pro přívod čerstvého vzduchu a jedním vzduchovodem pro odvod znečištěného vzduchu, obr. 1. Vzduchovody jsou umístěny pod vozovkou. Čtyři vzduchovody vedou čerstvý vzduch z každého portálu a každý z nich zásobuje jednu čtvrtinu, tedy cca 1 450 m délky tunelu, prostřednictvím otvorů vzdálených 10 m. Výfukové otvory jsou nad vozovkou. Každý vzduchovod může přivést celkem až 75 m3s-1 čerstvého vzduchu, což odpovídá celkovému maximálnímu přívodu vzduchu 600 m3s-1. Pátý vzduchovod je konstruovaný na odsávání znečištěného vzduchu a na odvod kouře v případě požáru. Je schopen odsát 150 m3s-1 z každé poloviny tunelu sacími otvory situovanými ve stropě na úrovni odstavných ploch, ve vzdálenostech 300 m.
V roce 1979 byly provedeny úpravy vzduchotechniky tak, aby se vzduchovody pro odvod vzduchu mohly používat také pro přívod čerstvého vzduchu, což bylo využíváno často díky velkému podílu kamionů, jejichž zplodiny významně snižují viditelnost (opacita ovzduší). Přívod čerstvého vzduchu stoupl na 900 m3s-1 pro celý tunel. Znečištěný vzduch je pak vytlačován portály. Na francouzské straně bylo v roce 1981 vybudováno nové odsávání s kapacitou 450 m3s-1, které mělo zabránit právě únikům kontaminovaného vzduchu portálem.
V roce 1980, bylo všech 19 odsávacích otvorů na straně Francie osazeno dálkově ovládanými vzduchovými klapkami tak, aby mohlo být sání využíváno individuálně v jakémkoli úseku francouzské poloviny délky tunelu. Co se týče italské strany, v roce 1997 namontovala elektrické ventilátory na každý z odsávacích otvorů. Tyto ventilátory by měly dovolovat koncentrovat odsávání také do libovolného místa. V březnu 1999, se prováděla přejímka této technické úpravy.

DOPRAVNÍ ZATÍŽENÍ A VZNIK POŽÁRU
Tunel byl v posledních létech zatěžován extrémní kamionovou dopravou. Ročně zde projelo 780 000 kamionů. Před třiceti lety platila pro dopravu v tunelu velmi přísná bezpečnostní opatření, kdy byla policií velmi striktně kontrolována nejenom maximální rychlost 80 km.h-1, ale i minimální odstup mezi vozidly, který byl 100 m. Velmi častou příčinou nehod v tunelech, jak vyplývá i z tab. 1, je předozadní náraz, který je redukován právě dodržováním minimální vzdálenosti mezi vozidly. V současnosti však projíždělo tunelem až 4000 kamionů za den. Jednalo se o jakýsi virtuální vlak, kdy kamiony jely těsně za sebou nebo se dokonce předjížděly. Kontrola rychlosti a kontrola dodržování vzdálenosti mezi vozidly se postupně vytratila.
Ve středu 23. března 1999 projíždělo mezi 9 a 10 hod. tunelem ve směru Francie-Itálie 163 vozidel (85 nákladních) a ve směru opačném 140 vozidel (73 nákladních). Podíl kamionů na celkovém počtu vozidel, který je na dálnicích běžně mezi 10 a 30% zde tedy dosahoval v obou směrech 52%.
Belgický chladírenský kamion naložený moukou a tuky projížděl mýtem v 10,46 hod., přičemž nebyl pozorován žádný kouř. Řidič zpozoroval kouř z návěsu až v tunelu a zastavil u výklenku č. 21. Momentální konfiguraci vozidel v tomto okamžiku popisuje obr. 2, ze kterého vyplývá, že podíl nákladních vozidel je v daném úseku tunelu dokonce 63%.
Uzavření tunelu proběhlo s odstupem jedné minuty na francouzské a italské straně v 10,55 a 10,56 hod. První informaci o extrémní situaci předaly do řídícího centra měřiče opacity situované poblíž odstavných zálivů 14 a 18 v 10,52 hod a téměř současně byl kouř registrován na obrazovkách videodohledu.
Těsně před uzavřením tunelu byl z SOS skříně u odstavného zálivu hlášen požár na italský dispečink a v čase 10,57 byl aktivován tlačítkový hlásič požáru u zálivu 21 a bylo zde zaregistrováno sejmutí hasícího přístroje. Principy a technologie elektropožární signalizace se liší na italské a francouzské straně. Zatímco Francouzi používají liniového hlásiče se senzory po osmi metrech, používají Italové starší typ signalizace založený na trubicích délky 70-80m naplněných plynem, u kterých dojde při zahřátí ke zvýšení tlaku a aktivaci čidla. První systém reaguje i na diferenciální nárůst teploty, zatímco druhý pouze na teplotu absolutní. Přesto žádný ze systémů neidentifikoval požár jako první technické zařízení, neboť při jeho vzniku nebyla teplota rozhodující. Rozhodující byl vývoj kouřových zplodin. Pro úplnost je nutno dodat, že elektropožární signalizace na italské straně patrně stejně nefungovala.

PRŮBĚH POŽÁRU
Přes velmi rychlou identifikaci požáru probíhaly další akce málo koordinovaně, řada technických zařízení nefungovala a shoda dalších okolností způsobila, že v tunelu zahynulo 42 osob. Typickým příkladem je to, že motorizovaný příslušník správy tunelu v prvních minutách po vyhlášení požáru dojel bez problémů z italské strany k hořícímu kamionu. O několik minut později se však již záchranné jednotky z italské strany nemohly zasáhnout, neboť se směr hustého kouře obrátil směrem k nim.
Velmi negativně se na likvidaci požáru podílel ventilační systém. Po poplachu zůstával přívod čerstvého vzduchu na cca 90%. Na francouzské straně bylo odsávání přepnuto na plný výkon, zatímco se nepodařilo na italské straně vůbec začít odsávat po celý průběh požáru. Navíc teprve následná analýza ukáže, jak se přivádění čerstvého vzduchu podílelo na rozšíření požáru na další vozidla. V tunelu bylo v době požáru velmi silné podélné proudění, které rozšiřovalo kouř a bránilo přístupu záchranných jednotek. Účinné příčné větrání by jistě tuto situaci podstatně zlepšilo. Vyhodnocení bude ztíženo nefunkčními anemometry.
Svědectví vypovídají, že se kouř nedržel ve vrstvě pod stropem tunelu, ale byl rozptýlen po celém profilu tunelu. To podstatně ztížilo únik osob a zásah záchranných jednotek. Fatálním fenoménem bylo i to, že ze 42 mrtvých bylo 32 osob nalezeno ve svých vozidlech. Tito lidé se nejdříve necítili bezprostředně ohroženi a zůstali ve vozidlech v očekávání vývoje situace. Jedná se o skutečně nebezpečný fenomén, který bude muset být zohledněn i v úpravách standardů.
V emotivně laděném článku v Paris Match se mluví o tunelu, jako o stroji na peníze, který v roce 1998 měl obrat 802,2 milionů FRF a zisk po zdanění 45 milionů FRF. V této souvislosti je s podivem, že ani na jedné straně nebyl dispečink vybaven integrovaným systémem, který by zaznamenával všechny potřebné provozní informace. Například není možné provést energetickou bilanci jednotlivých ventilátorů, ale nezná se ani pozice ventilačních klapek. Patrně šestnáct ze čtyřiceti kamer videodohledu nebylo zcela v provozu.
U jednotrubních dlouhých tunelů je důležité poskytnout možnost úniku ohroženým osobám únikovou chodbou. Tak je řešena řada tunelů, např. Channel tunel nebo tunel Branisko. Tunel Mont Blanc únikovou chodbu nemá. Ve francouzských směrnicích pro stavbu tunelů se říká, že je nutné budovat v pravidelných rozestupech výklenky s požární odolností řádově hodin, zásobované čerstvým vzduchem a/nebo upravit vzduchovod pro přívod čerstvého vzduchu tak, aby jej bylo možné využít pro evakuaci nebo pro ukrytí osob.
V roce 1992 byly v tunelu nainstalovány výklenky pro cca 45 osob, situované u každé druhé odstavné plochy, to znamená každých 600 m. Jedná se o prostory zásobované čerstvým vzduchem přicházejícím ze vzduchovodů ventilace, s požární odolností minimálně 2 hod, které jsou propojeny telefonem s řídícím velínem. Tyto výklenky hrály důležitou roli při záchraně životů hasičů, kteří se angažovali v tunelu v rámci záchrany lidských životů. Zvláště potom výklenek 17, kde se schovalo 6 příslušníků zásahových jednotek a ten je chránil před toxickým kouřem a horkem trvajícím cca 7 hodin. Stejně tak zachránil lidské životy výklenek 24. Ovšem ve výklenku 20, bohužel, byly dvě oběti, neboť zde trval požár více než 50 hod a není zde únikové propojení na vzduchové kanály. Výklenek se stal ohnivou pecí, protože teplota v ohnisku požáru byla cca 1200 -C. Výklenky nebyly propojeny evakuačními cestami se vzduchovody patrně proto, že by se musely dodatečně provádět náročné razičské práce, což by s sebou neslo nutnost zastavení provozu v tunelu na delší dobu. Existují svědectví, že v některých výklencích (13) nefungoval dokonce přívod čerstvého vzduchu.
Bilance požáru je skutečně mimořádná. Kromě obětí na životech bylo zničeno 24 nákladních vozidel, 2 vozidla osobní a 2 vozidla záchranných jednotek. Beton stropu je velmi poškozen v délce cca 900 m. Na řadě míst je i silně poškozeno armování. Technická zařízení, v místech výskytu požáru nebo horkého kouře, byly rovněž úplně nebo částečně zničena. Výjimkou je přívod požární vody, který zůstal pod tlakem. Asfalt vozovky se v místě požáru roztavil a shořel. Deska vozovky je rovněž velmi poškozená (na jednom místě byly obnaženy i železné výztuhy armatury). Dle dílčích závěrů ze šetření se zdá, že celkově stavební dílo ohroženo nebylo, což se musí samozřejmě ještě potvrdit řadou dalších expertiz.

ZÁVĚRY Z TUNELU MONT BLANC
Rozbory toho, proč se požár v tunelu Mont Blanc stal největší nehodou v historii tunelů na pozemních komunikacích jsou prováděny velmi intenzivně a budou zveřejněny. Již dnes je jasné, že se podstatnou měrou podílelo rozdělení odpovědností mezi dvě organizace dvou států a nejednotné definování krizových opatření. Protože si to obě strany uvědomovaly, vedla jednání již v letech 1965-66 k definování činností a závazků v Provozní knize tunelu a dále k vytvoření Francouzsko-italské kontrolní komise. Bilance práce komise od jejího založení ukazuje, že se její činnost hlavně projevila ve změnách sazeb mýtného. V oblasti bezpečnosti se práce soustředila hlavně na předpisy pro převoz nebezpečných materiálů. Jednalo se tedy hlavně o činnosti v oblasti provozování tunelu a méně se sledovala investiční politika v oblasti bezpečnosti. Komise zasedala jednou ročně. Tvořili ji diplomaté obou stran a zástupci provozovatelů. Kromě zástupce prefekta, žádný místní odborník nebo odborník na krizové situace v této komisi není. Na druhé straně je možné potvrdit, že všechny prostředky materiální a humanitární nezbytné pro záchranu lidských životů byly hned po poplachu soustředěny k francouzskému a italskému portálu, ale podmínky v tunelu neumožnily jejich použití z důvodů:

Přestože záchranné týmy nebyly ani zdaleka vybaveny optimální technikou, by ani současný stav pokroku v záchranné technice nedovolil, za těchto extremních podmínek, aby se záchranné týmy přiblížily k tak obrovskému žáru, při extrémním zakouření a za nedostatku kyslíku.

POŽÁR V TUNELU TAUERN
Zanedlouho po katastrofálním požáru v tunelu Mont Blanc vznikl další požár v tunelu na dálnici A10 Salzburg - Villach. Tunel Tauern je nový tunel vybavený nejmodernější technologií, délka je 6000 m. Doprava je zde obousměrná, protože se prý pro velký odpor ekologů nepodařilo prosadit výstavbu druhé trouby.
V tunelu byly v inkriminované době prováděny rekonstrukční práce a doprava zde byla řízena světelnou signalizací. Ráno v 5 hod zastavil nákladní vůz převážející barvy na signál světelné signalizace asi 600 metrů od portálu a další vozidlo do něho ze zadu narazilo. Po řetězové srážce se vozidla vzňala. Bilance je opět katastrofální - zahynulo dvanáct osob, bylo zničeno šedesát automobilů a částečně se zřítila klenba. Likvidace požáru trvala 12 hodin.
K těžkým ztrátám došlo přestože se zdá, že technologie pracovala spolehlivě. Evidentním problémem, který platil i pro tunel Mont Blanc je neexistence únikové chodby nebo dokonce druhé tunelové trouby. Vyhodnocení neštěstí bude trvat několik měsíců a čtenáři časopisu Tunel budou informováni.

MORÁLNÍ ASPEKTY VÝSTAVBY TUNELŮ
Již samotný vjezd do tunelu může u některých řidičů vyvolávat specifické problémy: Díky tomu jedou řidiči v tunelu opatrněji, ale i křečovitěji. Absolutně je sice v tunelech menší počet nehod, než na volné komunikaci, ale nehody však často mají tragičtější následky.
Analýza vlivu podélného sklonu (gradientu) a příčin dopravních excesů v tunelech je např. v lit. [3] v článku "Nový přístup k bezpečnosti dopravy v tunelech", který byl přednesen již v roce 1996 na konferenci "Tunelové stavby ve městech" v Brně. Gradient tunelu je téměř synonymem pro odstavování vozidel z hlediska poruch a je zřejmé, že by měly být stavěny tunely s minimálním gradientem. Známé norské " V tunely" s gradientem 4-10% mají zásadně vyšší počet odstavených vozidel, než tunely s nízkým a středním gradientem (do 2,5%). Přitom stojící vozidla jsou potenciálním zdrojem největších problémů.
Také způsob detekce excesů dopravního provozu v tunelu má zásadní význam pro zajištění bezpečnosti řidičů. Ve Francii a v Norsku probíhala několikaletá vyhodnocování, jakým způsobem byl exces dopravního proudu detekován. Jednalo se celkem o 1479 hlášení z Francie a o 648 hlášení z Norska. V obr. 3 jsou zcela zřetelné rozdíly v identifikaci dopravních excesů v jednotlivých zemích.
Na první pohled je patrný rozdíl ve zjišťování odstavení vozidel pomocí televizního dohledu ve Francii (24%) a v Norsku (51%). Souvisí to s tím, že ve Francii jsou budována rozsáhlá řídící centra vybavená desítkami monitorů, což neumožňuje detailní sledování všech obrazů. Proto je nutné tato centra vybavovat moderními prostředky pro automatickou identifikaci zastavení vozidla. Systémů je dodávána celá řada a v zásadě umožňují, na základě analýzy obrazu kamery, během několika vteřin rozpoznat stojící vozidlo a automaticky vyhlásit alarm. Na obr. 4 je ukázka zachycení stojícího vozidla v tunelu virtuálním detektorem.
Morálním aspektem při návrhu tunelu rozumíme to, že řidiči jsou posíláni do místa zvýšeného rizika a povinností investorů tunelu je jim poskytnou přiměřenou míru ochrany. Zásadní rozhodování probíhají již ve stádiu přípravy projektu, kde je nutné optimalizovat: Optimalizací stavební části z hlediska bezpečnosti se rozumí návrh profilu tunelu, jeho gradientu a bezpečnostních stavebních úprav. Zásadní rozhodnutí spočívá v návrhu únikových cest. Zde lze využít nejlépe druhou paralelní tunelovou troubu nebo speciální únikovou štolu. Projektant je zde mnohdy pod nepřiměřeným tlakem na snižování ceny díla a často i pod tlakem ekologů, kteří z principu doporučují stavět obousměrné trouby, které jsou potenciálním zdrojem nebezpečí díky možným čelním srážkám. I v případě dvou trub se projevovala u nás snaha neinstalovat požární dveře s přetlakovým větráním mezi tunelovými troubami z důvodů úspory cen.
Technologické vybavení tunelů zajišťuje první identifikaci problému a následné řízení celé operace, přičemž zvláště ventilace je otázkou života a smrti - hořící vozidlo totiž vyvíjí až 100 m3 kouřových zplodin za sekundu. Při návrhu tunelu je nutné odpovědně zvažovat, která zařízení budou zdvojena a to nejenom z hlediska spolehlivosti, ale i pro možnost paralelní práce více operátorů. Kromě použití nehořlavých kabelů v profilu tunelu jsou voleny "cik-cak" trasy, aby nikdy nedošlo k poruše celé větve. Osvětlení, které má zásadní vliv na orientaci, je také děleno do sekcí. Při návrhu je nutné respektovat celou řadu dílčích opatření, které mají podstatný vliv na snížení možného celkového rizika.
Kromě technických záležitostí je nesmírně důležité i organizační řešení. Při většině nehod se ukázalo, že právě organizace záchranných prací byla příčinou největších ztrát. Vyplývá to z toho, že dispečer vystavený silnému psychickému tlaku jedná často zbrkle a nelogicky, přestože je na tyto situace školen. Proto je nutné připravit detailní scénáře pro řízení jeho práce v krizových situacích ve formě jakýchsi jednoduchých kuchařek. Zahraniční zkušenosti říkají, že je dobré ponechat méně než 10% rozhodnutí na vůli člověka, ostatní by mělo být předem připraveno. V případě projektu, i před jeho uvedením do provozu, je nutné pracovat s tzv. analýzou rizik (Risc Analysis) a pro činnost v případě mimořádných situací připravit tzv. krizové řízení (Risc Management). Jedná se o samostatné vědní obory a v kontextu posledních požárů v tunelech je patrné, že této činnosti bude věnována větší pozornost i u nás.

SITUACE V ČESKÉ REPUBLICE
V České republice jsou v současné době v provozu tunely Strahov, Hřebeč, Pisárecký a Husovický, do konce roku bude uveden do provozu rekonstruovaný tunel Těšnov. Všechny tunely, až na tunel Hřebeč, jsou komplexně vybaveny nejmodernější technologií. Obousměrně provozovaný tunel Hřebeč je dlouhý pouze 350 m, a proto je vybaven pouze nejnutnější technologií pro zajištění bezpečnosti - není např. vybaven videodohledem.
Jako v jedné z mála zemí ve světě jsou v platnosti technické podmínky pro technologické vybavení tunelů. Byly vydány Ministerstvem dopravy a spojů jako TP98 "Technologické vybavení tunelů pozemních komunikací". Tunely jsou děleny dle délky a intenzity vozidel do kategorií TA, TB a TC. Na základě tohoto zatřídění je pak povinné nebo je doporučeno bezpečnostní vybavení. V souvislosti s předmětnými požáry se bude jistě o vybavení tunelů dále diskutovat a je plánováno, že v roce 2000 vyjde nové upravené vydání technických podmínek TP98. Z hlediska bezpečnosti dané technologickým vybavením se začíná diskutovat o následujících tématech:

1. Ventilace
Ventilace by měla být navrhována z hlediska účinného řízení v případě požáru. Objevují se např. nové spolehlivější klapky nebo celé prefabrikované díly, které pro příčnou/polopříčnou ventilaci zvýší podstatně kapacitu odsávání. Zvýšená pozornost bude věnována větrání únikových prostor.

2. Hasící zařízení
Budou přehodnocovány požadavky nejenom na přívody vody, na vzdálenost hydrantů, ale i na použitelnou hasící techniku.

3. Identifikace požáru a nehod
Přestože nelze předpokládat, že jediným zařízením pro identifikaci požáru je elektropožární signalizace, musí být tato schopna měřit nejenom absolutní teplotu, ale i velmi citlivě i diferenci teploty.
Standardem by se mělo stát vybavení tunelu videosystémem doplněným o zařízení pro automatickou identifikaci stojícího vozidla.

4. Předávání informací řidičům
Tragedie v tunelu Mont Blanc ukázala, že 34 lidí zahynulo, aniž se pokusilo z krizového místa uniknou, protože se domnívali, že je situace pod kontrolou. Pro zamezení těchto situací bude nutné postupovat ve směru osvěty v médiích, ale zvažuje se i s vybavením tunelu reproduktory, které by právě v případě podobných nehod poskytovaly cenné verbální informace typu "Okamžitě opusťte vůz a ...".

Bude diskutováno vybavování tunelů informačními displeji tak, jak je to již běžné např. v mnoha tunelech v USA. Samozřejmostí by mělo být spojení na krizové centrum pomocí GSM. Projekty tohoto druhu jsou připravovány jako součást aplikací telematiky.
Jak bylo již zdůrazněno, samotná technická stránka věci neřeší veškeré problémy. Proto Ministerstvo dopravy a spojů, již v loňském roce a tedy ještě před zmíněnými tragédiemi, navrhlo zpracovat technické podmínky pro provozování a správu tunelů. Práce byly zahájeny vytvořením osnovy díla, které obsahuje i kapitoly věnované krizovým situacím v tunelu a jejich řešení. Je zde i kapitola věnovaná prevenci vzniku těchto situací. Podmínky budou zpracovávány prostřednictvím Tunelové sekce Silniční společnosti a podílí se na nich tým tvořený projektanty, provozovateli a záchrannými složkami.
Za vzorově připravené podmínky pro krizové řízení tunelu lze považovat scénáře připravené pro brněnský Husovický tunel. Zde byly Eltodem Brno rozpracovány jednotlivé situace a dispečer se jimi musí řídit. Stejné scénáře mají i záchranné složky. Provozovatel tunelu Brněnské komunikace, ve spolupráci se záchrannými složkami, organizuje pravidelné prověřování činnosti technologie a součinnosti složek. Na obr. 5 je portál Husovického tunelu při simulovaném požáru v tunelu. Jednalo se o utajenou zkoušku, kdy do tunelu vjelo nákladní vozidlo, postavilo se napříč a z dýmovnic se vyvíjelo příslušné množství kouře (kouř dosahoval až 30 metrů za portál). Řídící systém a dispečeři zareagovali do tří minut a následně se celá záchranná akce odvíjela podle předem daných scénářů.
Na dalším obr. 6 je zachycen příjezd hasičských vozidel. Při následném vyhodnocování byl detailně analyzován průběh celého zákroku a bylo konstatováno, že zásah proběhl bez jakýchkoli problémů a v minimálním čase. Velmi nepříjemná a nepochopitelná byla reakce řidičů, kteří po dvou minutách čekání na červený signál začali couvat a hledat náhradní cesty, přestože viděli, že se z tunelu valí kouř. Patrně ani předchozí tragédie v tunelech neovlivnily jejich chování a bude nutné počítat se zvýšenou osvětou.

ZÁVĚR
Přestože české tunely patří k nejmoderněji vybaveným, neboť byly uváděny do provozu v posledních létech, je nutné věnovat další pozornost bezpečnostním stavebním a technologickým aspektům pro nově budované tunely. Zde je nutné se zaměřit na krizovou analýzu a krizové řízení. Mimořádně velká pozornost musí být věnována organizačním a provozním předpisům, které jsou připravovány péčí Ministerstva dopravy a spojů.
Představenstvo české sekce tunelové asociace ITA/AITES navrhlo svolat na podzim ve smyslu stanov "Pracovní shromáždění" orientované na vliv havárií v silničních tunelech na vývoj podzemního stavitelství a bezpečnostních opatření, jehož garantem by měl být autor tohoto článku. Autor článku děkuje Ing. P. Koutovi ze Švýcarska za podklady k bezpečnostním aspektům ventilace a Ing. V. Vlčkovi z Hasičského sboru Ostrava za jím upravenou dokumentaci popisující detailně okolnosti vzniku požáru v Mont-Blanc.

Literatura

[1] XVIIIth World Road Congress, Brussels, Road Tunnels,13-19.9.1987, PIARC
[2] "Effect of fire on tunnel lining stability", Tunnels and Tunneling International, October 1998, pp. 39-41
[3] Přibyl P.: "Nový přístup k bezpečnosti dopravy v tunelech", Tunelové stavby ve městech, Silniční společnost při BKOM, Brno, 26-27. června 1996