TECHNICKÉ ZAJÍMAVOSTI
Úpravy povrchu stříkaného betonu pod izolaci
Ing. Ladislav Pazdera
Jedním z předpokladů dlouhodobé životnosti tunelu je omezení pronikání podzemní vody do betonu sekundárního ostění a zatékání do prostoru tunelu. Jako ochrana ostění a prostoru tunelu před proniknutím podzemní vody se používá u technologie NRTM mezilehlá izolace ukládaná na povrch primárního ostění.
K vlastnímu poškození izolace může dojít v zásadě ve dvou obdobích. První období je tehdy, když se mezilehlá izolace na ostění osazuje, spojuje, provádí montáž výztuže a betonuje sekundární ostění. Druhé období je vlastní využívání tunelu, kdy může dojít k poškození izolace jak při statickém přítlaku izolace mezi oběma ostěními, tak při vzájemném posunu obou ostění, způsobeném nerovnoměrnými deformacemi horniny. V těchto případech dochází k poškození mezilehlé izolace v místech, kde povrch primárního ostění není rovný, spojitý, hladký a má výčnělky.
Aby k takovým případům nedocházelo, provádí se běžně v tunelářsky vyspělých zemích úprava povrchu stříkaného betonu přijatelného pro mezilehlou izolaci. Při této úpravě jde v zásadě o dosažení určité hladkosti a místní rovinnosti.
Tato úprava povrchu se projeví ve skladbě ostění a v samostatné cenové položce.
Komplexní úpravy povrchu stříkaného betonu po proběhlých deformacích horniny a před pokládkou izolace spočívají v následujících činnostech:
- ověření skutečné polohy líce stříkaného betonu vůči teoretické poloze a přípustné mezní odchylce po celém tunelu
- v místech, kde skutečná poloha líce stříkaného betonu vystupuje za přístupnou polohu provede se odstranění této části a povrch se upraví tak aby splňoval předepsané parametry povrchu.
- odstranění všech vyčnívajících kovových konstrukcí mimo hlavy kotev
- zkrácení vyčnívajících kotev
- provedení podkladní vrstvy o tloušťce cca 25 mm a úprava hlavy kotvy.
Zatímco první činnosti se v zásadě provádějí i u nás, provedení podkladní vrstvy na celé ploše pod mezilehlou izolaci se neprovádí. Tato vrstva stříkaného betonu z jemné frakce přírodního kameniva se provádí po celé ploše v tloušťce cca 25 mm. Tímto nástřikem dojde k vyrovnání povrchu, vytvoření stejného podkladu a konkávního a konvexního zaoblení o minimálním poloměru 20 cm, hloubce prohlubně a výšce převýšení max. 10 cm. Rozměry povrchu stříkaného betonu zohledňují požadavky přípustných nerovností jak pro izolační folii tak i pro přípustné mezní odchylky stříkaného betonu jako nosné konstrukce. Průtažnost vlastní izolační folie by připustila provedení hlubších a vyšších převýšení než 10 cm, ale tyto nejsou přípustná z hlediska ostění.
Kontrola skutečné polohy nosného primárního ostění se provádí vůči teoretické poloze líce tohoto ostění zvětšeného o mezní odchylku.
Podkladní vrstva se zakresluje a kotuje do příčného řezu. Rozdíl teoretického rubu sekundárního ostění a líce primárního ostění se uvádí 30 mm, 25 mm se uvažuje podkladní vrstva a 5 mm izolační a ochranná folie. Obvyklý způsob zakreslení je na obr. 4.
Provedením povrchu stříkaného betonu podle uvedených parametrů jsou vytvořeny předpoklady, že nedojde při statickém sevření izolace ani při vzájemném posunu obou ostění k protržení této izolace. Provedení podkladní vrstvy samozřejmě neřeší jiné možnosti poškození izolace.