Vážení kolegové
úvodníky, jako je tento, obvykle bývají příležitostí k vyzvednutí nedávných úspěchů, připomenutí skvělosti té nebo oné firmy či k ůvaze o důležitosti a perspektivnosti našeho oboru. Domnívám se však, že období, ve kterém se všichni více či méně nacházíme, si vyžaduje hlubší zamyšlení, zaujmutí společného stanoviska a poté vhodnou akci. Vstupujeme zcela určitě do obdobíé chudého na velké i malé stavby a to především v důsledku nedostatku finančních zdrojů. Nadějí nám samozřejmě je, že na konci tohoto "tunelu" (jen nerad používám toto slovo v jiném význbamu, než je nám vlastní) se rýsuje světlo v podobě řady velkých konkrétních investičních záměrů. O perspektivě dlouhodobého růstu potřeby podzemních staveb, zejména ve velkých aglomeracích, není již dneska třeba pochybovat. Co však dělat, abychom k tomuto "světlu" dospěli?
Je třeba si uvědomit minimálně 3 rizika, se kterými se budeme muset vyrovnat.
- Z hlediska dlouhodobého bude český trh příliš malý na dostatek skutečně velkých staveb
- Na tento trh navíc dříve nebo později razantně vstoupí zahraniční firmy, vybavené obrovským finančním i technologickým potenciálem.
- V průběhu recese stavebních prací může dojít k takovému oslabení a ztrátě konkurenceschopnosti i v důsledku "vlčí" konkurence mezi námi samými, že české firmy zeslábnou a poté neodolají tlaku zahraničních firem.
Je možné vůči těmto hrozbám něco podniknout, jakou úlohu má hrát český tunelářský komitét v takové situaci?
Dovolím si předložit několik námětů.
- Především je třeba nepřipustit zničující způsob nekalého konkurenčního boje, který tuzemské subjekty oslabuje. Naopak je třeba jít cestou kooperací, sdružení, podílení se na projektech. Řetězec subjektů pracujících na tunelu Mrázovka je toho slibnou předzvěstí.
- Je žádoucí systematicky čelit tendencím tzv. "ekologických aktivit", jejichž důsledkem je rušení nebo zpochybňování již sachválených připravovaných projektů, jejichž financování je navíc zajištěno. (Stranou nechávám i fakt, že tyto aktivity jsou v převážné většině zástěrkou osobním zájmům a za důsledek mají naopak zhoršení životního prostředí celých oblastí. Namátkou lze uvést například Plzeň - D5 - obchvat; Praha Mrázovka, vnější okruh Praha, Blanka atp.). Je žádoucí zorganizovat profesionální vysvětlovací promyšlenou mediální kampaň s cílem vysvětlit, že takovéto počínání je ve své podstatě protiekologické.
- Je nezbytné dál systematicky pokračovat nejen v podporách zvyšování know-how, ale i v zkvalitňování technické a technologické úrovně ve všech oblastech souvisejících s projektováním, realizací a provozováním podzemních staveb.
- Bylo by účelné vytvořit širší společenství prováděcích projekčních a konsultačních firem, které by bylo schopno proniknout na zahraniční trh. Zkušenost ukazuje, že i naše největší firmy jsou příliš slabé (nikoliv svými technickými schopnostmi, ale i finančním zázemím, komplexností, schopností se pohybovat v zahraničí, nést velká finanční rizika) na to, aby se samostatné prosadily.
Myslím, že Český tunelářský komitéto by mohl v tomot směru sehrát významnou roli iniciátora a katalyzátora myšlenek a poté aktivit orientovaných ve výše uvedených směrech.
Doc. Ing. Alexandr Rozsypal, CSc.
ředitel společnosti
Stavební geologie - Geotechnika a.s.