ZPRAVODAJSTVÍ ČESKÉHO TUNELÁŘSKÉHO KOMITÉTU ITA/AITES


PRACOVNÍ ZASEDÁNÍ ČTuK
se konalo v Ostravě-Porubě dne 21. 10. 1998 za účasti delegátů členských organizací a individuálních členů. Hostitelem byla a. s. VOKD a prostory poskytl Ústav geoniky AV ČR. Delegáti schválili návrh na využití finančních prostředků ČTuK při uplatňování, vybraných odborných příspěvků na zahraničních konferencích, na organizování společných tématických zájezdů a odborných seminářů. Součástí pracovního zasedání byly i zajímavé exkurze na stavbu tunelu Kohoutkova, pracoviště Ústavu geoniky a do unikátního geologického muzea.

MEZINÁRODNÍ VELETRH INTERTUNNEL '98 V BASILEJI
byl cílem společného autobusového zájezdu členů ČTuK ve dnech 8.-10. 12. 1998. Kromě odborně zajímavých expozic veletrhu měli účastníci možnost prohlédnout si předvánoční Basilej s jejími bohatými kulturními a architektonickými památkami.

SEMINÁŘ NA TÉMA "KAVERNOVÝ ZÁSOBNÍK PLYNU PŘÍBRAM"
uspořádal dne 16. 12. 1998 ČTuK ve spolupráci s a. s. SG Geotechnika v rámci koordinace profesních společností zainteresovaných v podzemním stavitelství a příbuzných oborech. V rámci programu byl promítnut film o průběhu výstavby. V přednáškách a diskusi vystoupili odborníci z oblasti projekce, průzkumu, realizace stavby, monitoringu, technické kontroly a provozních zkoušek. Na semináři se prezentovalo 32 účastníků vesměs z organizací podílejících se na výstavbě. Odborné články týkající se této zajímavé stavby přinese náš časopis ve svém příštím čísle.

PODZEMNÍ STAVBY PRAHA 2000
- takový je název konference, kterou začal ČTuK připravovat jako již devátou v pořadí od roku 1977. ČTuK je pořádá pravidelně v tříletých cyklech. Konference PS PRAHA 2000 bude tématicky zaměřena na čtyři oblasti:

  1. Ekologické aspekty podzemních staveb
  2. Vývoj, výzkum, průzkum a projektování podzemních staveb
  3. Provádění a vybavení podzemních staveb
  4. Údržba, sanace a rekonstrukce podzemních staveb.
Konference se bude konat od 9. do 11. 10. 2000.

REDAKČNÍ RADA ČASOPISU TUNEL
se sešla dne 8. 1. 1999 na svém pravidelném zasedání, na němž přijala závažná usnesení týkající se edičního plánu našeho časopisu na běžný rok. TUNEL bude nadále vydáván dvojjazyčně v barevné úpravě při zachování jeho tradičního image. RR se seznámila s ekonomickým výsledkem edice 1998, jejíž rozpočet i při zvětšení obsahu 4. čísla byl zhruba dodržen.
Předpokládá se, že dvojjazyčná úprava a zvýšená distribuce do zahraničí zvýší podstatně zájem o inzerci a to nejen mezi členy ČTuK. Číslo 1/99 bude ještě zaměřeno na tunel Mrázovka, číslo 2/99 na kavernový zásobník plynu Příbram.
Ing. Karel Matzner

4. MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM O TUNELECH A PODZEMNÍCH STAVBÁCH - LUBLAŇ
Ve dnech 23.-25. září 1998 se uskutečnilo již čtvrté tunelářské sympozium, které se koná vždy v sudých letech v hlavním městě Slovinska - Lublani. Součástí sympozia byla výstavka a prezentace firem a exkurze na tunelové stavby v blízkosti města.
Vlastní sympozium zahrnovalo 38 referátů, rozdělených do 5 tématických sekcí:
  1. Geotechnika
  2. Stavba a sanace tunelů
  3. Ochrana životního prostředí a podzemní stavby
  4. Podzemní ukládání odpadů
  5. Materiály a zařízení
Prezentované referáty zahrnovaly velmi širokou problematiku; zmíním se o těch nejzajímavějších. V první sekci byl velmi zajímavý referát Mandlera a Kostiova o geofyzikálním průzkumu stavu starých železničních tunelů pomocí georadaru, jehož výsledky sloužily jako podklady pro projektované sanační práce. Cenný je zejména obsáhlý soubor konkrétních případů, zahrnujících řešení kvality obezdívky, struktury a porušení hornin, drenážního systému apod. Dalším velmi zajímavým příspěvkem v této sekci byl rozbor metod měřických a geodetických prací při výstavbě tunelů s využitím satelitního navigačního systému GPS autorů Koželje a Potočnika.
V sekci o výstavbě a sanaci tunelů mne nejvíce zaujala skupina příspěvků, zabývajících se ražením a vyztužováním tunelů v podmínkách velmi slabých hornin, reprezentovaných karbonskými břidlicemi s velmi nízkými pevnostními vlastnostmi a vysokým stupněm porušení a anizotropie. Tyto příspěvky autorů Likara aj. popisují situaci v současné době ražených dálničních tunelů Golovec, které byly navštíveny v rámci odborné exkurze. Horninový masiv v těchto podmínkách se vyznačuje nízkou stabilitou a vysokými deformacemi jak svahů v oblasti portálů tak hornin v blízkosti čelby raženého tunelu. Zajištění stability raženého tunelu si vyžádalo nákladné zpevňování hornin v blízkosti čelby hustou sítí dlouhých zavrtávaných svorníků (typ IBO) po celém obvodu díla.
V této sekci byly také prezentovány dva české příspěvky, zabývající se výstavbou tunelů v zastavěné oblasti (M. Uhlík - Subterra) a příhradovou výztuží tunelů (autor těchto řádků).
Doprovodná výstava firem, uplatňujících se při výstavbě tunelů zahrnovala především domácí firmy. Z velkých světových firem se prezentovaly především Atlas Copco, dále Sika, Weidmann aj.
Celkově lze konstatovat, že ve srovnání s předchozím sympoziem v roce 1996 poněkud poklesl zájem zahraničních účastníků, což souvisí jednak s určitým rozdělením trhu (výrazný podíl Atlas Copco ve spojení se státní firmou SCT), jednak s nižším tempem realizovaných tunelářských prací proti původním záměrům. To však nic neubírá na zajímavosti a úrovni prezentovaných odborných poznatků.

Ing. Richard Šňupárek, CSc.

SYMPOSIUM ,,HORNICKÁ PŘÍBRAM VE VĚDĚ A TECHNICE - 1998''
Do programu symposia "Hornická Příbram ve vědě a technice" byla v roce 1998 zařazena po desetileté přestávce sekce Geotechnika se zaměřením na geotechnickou problematiku podzemního stavitelství. Sekce se skládala ze tří podsekcí a to anomální projevy horninového masívu při budování podzemních staveb, negativní vlivy podzemních staveb na stabilitu povrchu a povrchových objektů a problematika velkoprofilových důlních děl. V rámci I. sekce bylo předneseno celkem 17 přednášek. Jednání sekce se zúčastnili zástupci všech špičkových organizací a firem, které se výše uvedenou problematikou v naší republice zabývají. Sekce byla s mezinárodní účastí. Mezi nejzajímavější přednášky patřily: přednáška prof. ing. J. Aldorfa, DrSc., na téma členěný výrub při ražbě tunelů, dále pak přednáška ing. M. Kolečkáře na téma stávající geotechnické poznatky získané při ražbě velkoprofilových tunelů a přednáška RNDr. V. Rudajeva, DrSc., na téma negativní vlivy umělé seismicity a důlních otřesů na povrchové stavby. V oficiálních a neoficiálních diskusích byla věnována zvýšená pozornost problematice negativních vlivů hlubinné exploatace hydrotermálních žilných a zónových ložisek uložených v pevných skalních horninách na stabilitu povrchu a povrchových objektů a problematice velkoprofilových tunelů. Bylo konstatováno, že problematice vlivů dobývání na povrch byla a je v naší republice věnována nedostatečná pozornost i přesto, že v minulosti došlo k řadě závažných propadů. Z tohoto důvodu se předsednictvo sekce obrátilo na vědeckou radu symposia s žádostí o zařazení sekce Geotechnika se zaměřením na problematiku negativních vlivů dobývání na povrch a na problematiku staveb na poddolovaném území do programu symposia v roce 2000. Tento návrh byl přijat.

Ing. Jiří Růžička, CSc., SG - Geotechnika, a. s.